Vyzerá to ako dajaký nezmysel – pivo, pleseň a fasáda – ale pravda je v tomto prípade krásne prozaická. Nie, nemáme na mysli šikovného fasádnika, ktorý si po šichte dopraje jedno-dve točené uprostred partie. Keby totiž nebolo húb a plesní, nepoznali a nepili by sme ani pivo, a zároveň neriešili problém plesní na stenách. Skúsme si všetko rozobrať pekne poporiadku, hmm?

Kvasinky – pracovité huby

Jednobunkové huby-kvasinky sa v prírode vyskytujú najčastejšie. Rozmnožujú sa tzv. pučaním a vďaka nim dnes napríklad poznáme a pijeme pivo, víno, používame droždie alebo konzumujeme acidofilné mliečne výrobky. Milé kvasinky však majú aj svoju temnú a veľmi nepríjemnú stránku, keďže sú príčinou niektorých ochorení. Napríklad rod Candida dokáž napadnúť kožu alebo pľúca. A dámy by vedeli o kvasinkách povedať tiež svoje. No, nech je tak, či onak, kvasniky majú oveľa viac plusov ako mínusov, napríklad spomínané pivo. Takže poďme sa s nimi zoznámiť.

Tekutý chlieb

plesneAko sme povedali, pivo vzniká najmä vďaka hubám-kvasinkám. Pivné kvasinky dokážu meniť cukor na alkohol, a tým určujú celkový charakter a telo čerstvo uvareného piva. V pivovare rozoznávajú dva druhy kvasiniek: na vrchné alebo spodné kvasenie. Historicky sa prvé pivo pripravovalo s kvasinkami na vrchné kvasenie a potvrdené záznamy dokumentujú, že v pohároch starých Sumerov penilo už 6 000 rokov pred n.l.

Kvasinky na vrchné kvasenie “vyrábajú” pivá, ktoré dostali meno Ale (vyslovujeme “ejl”) a patria sem portery, pšeničné pivá, stouty a pod. Týmto kvasinkám sa najlepšie pracuje v rozpätí teplôt od 15 do 26 °C. Takéto pivo máva príjemné ovocné vône a chute. Medzi znalcami sa ujalo poetické spojenie – letné pivo.

Ak sa teplota dostane pod 15 stupňov nastupujú do práce kvasinky spodného kvasenia. Pomáhajú variť pivo bez ovocných tónov, ktoré však chutí oveľa hladšie a je celkovo stabilnejšie. Ide o pivá vyrábané metódou spodného kvasenia a pivo má prívlastok – zimné. Všetky spodne kvasené pivá označujeme ako lagery, teda ležiaky. Obecne ide o tie najobľúbenjšie druhy a značky piva, takže tvoria drvivú väčšinu toho, čo nám s chuťou pretečie každý deň hrdlom.

Ešte pár slov k pôvodu kvasiniek spodného kvasenia. Vedci predpokladajú, že do Európy sa dostali z Ameriky, kde dlhé milióny rokov žijú v chladných lesoch. Na náš kontinent boli zavlečené iba náhodou. Zrejme sa to udialo vďaka lodnej doprave, aj keď mnohí znalci razia skôr hypotézu, že ich k nám priniesli mušky octomilky.

A keby bol niekto silou-mocou zvedavý, čo sa s kvasinkami deje pri teplotách nad 26 °C, odpoveď je celkom prostá. Pivo sa už s nimi nevarí, ale k slovu prídu majstri cechu liehovarníckeho. S pomocou kvasiniek vrchného kvasenia, odolných proti vysokému obsahu alkoholu, začnú vyrábať lieh, ale to je už iná kapitola..

Proti plesniam radšej odborníka, ako sládka

plesneNapriek tomu, žeby sa nám oveľa lepšie hovorilo o orosenom pohári piva, skúsme sa teraz venovať fasádam a plesniam. Je na počudovanie, že aj plesne patria medzi huby, tak ako kvasinky, aj keď si spolu akosi netykajú. Ako vidno, každá rodina disponuje čiernou ovcou, teda aspoň z pohľadu fasád a múrov.

Tak, či tak, plesne sú pre každého z nás sú témou, ktorá potrebuje rýchle a šikovné riešenie. Nielen preto, že sú už na prvý pohľad nevábne, dokonca odpudzujúce, ale hlavne preto, že postupne narušujú stavbu a dokonca, a to je vážny argument, môžu poškodiť naše zdravie.

Na toto miesto patrí jediná, a zrejme univerzálna veta: nechajme to, prosím, na profesionálov. Amatérske snahy mávajú skôr kozmetický účinok, stoja nás kopu času a nemálo peňazí. Navyše sa plesne po takomto „skoro zásahu“ zvyknú zaručene vrátiť a sme tam, kde sme už boli.

Zaručeným a jediným spôsobom ako sa prítomnosti plesní v našom okolí nadobro, alebo prinajmenšom, nadlho zbaviť je pomoc skúsených odborníkov. Známou a veľmi oceňovanou adresou na zozname tých najlepších je spoločnosť A SERVIS LIPKA.

Vieme ako na to

plesneNaša firma má za sebou už viac ako 20 rokov úspešnej praxe a meno, ktoré má strednej Európe dobrý zvuk. Všetky naše práce vykonávame zásadne s použitím špičkových technológií a poctivým prístupom ku klientovi.

Prvým krokom každého čistenia fasády je náš výkonný čistič a dostatok čistej vody. Túto prácu robíme čo najprecíznejšie, aby plocha ostala naozaj dokonale čistá. Po vysušení fasády nanesieme dezinfekčný prostriedok SANATOP. Do 24 hodín zničí všetky plesne, organické nečistoty a mikroorganizmy. V prípade, že si zákazník želá čistenú plochu vymaľovať, vieme zariadiť aj tento krok.

Potom je na rade protiplesňový náter LSG. Ide o jeden z najdôležitejších krokov v celom systéme čistenia. LSG ponúka klientom skvelé vlastnosti. Najväčším plusom je schopnosť regulovať vodné pary, a to dvojsmerne. Vlhkosť, čo sa už v stene zhromaždila môže bez problémov unikať, ale okolitá vlhkosť zo vzduchu sa dovnútra nedostane. Navyše. LSG je tým najúčinnejším prostriedkom proti ďalšiemu napadnutiu mikroorganizmami a naša spoločnosť garantuje trvalé účinky LSG na obdobie 4 až 6 rokov.

Naša firma A SERVIS LIPKA patrí k najlepším na trhu. Pokiaľ ide o likvidáciu plesní a ochranu pred nimi, ponúkame len dobré, lepšie a spoľahlivé riešenia. Vložte tak svoje problémy do našich rúk a získate kvalitu, ktorá vám priniesie radosť a bezstarostnosť na dlhé obdobie.